پاراکلینیک

آزمایشگاه:

ساعت کار آزمایشگاه به شرح زیر است:
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۷ الی ۲۰
پنج شنبه ها از ساعت ۷ الی ۱۶
جمعه ها از ساعت ۸ الی ۱۳

 • بخش نمونه گیری: که در شرایط استاندارد و بهینه از بیماران به عمل می آید.
 • بخش هماتولوژی: این بخش مجهز به دستگاه پیشرفته ی Cell Counter Sismex K1000 در زمینه ی خون شناسی و شمارش سلولی به صورت کاملا تخصصی و میکروسکوپ های مجهز و دقیق برای سلول شناسی و تشخیص بین سلول های خونی کاربرد دارد.
 • بخش هورمون شناسی: در این قسمت تست های تخصصی و فوق تخصصی هورمونی (جنسی، تیروئید، و…) و نیز تست های تخصصی ایمونوگلوبولین هایی از قبیل: HIV، هپاتیت، pylori و در خصوص سرطان، تومور ها و …انجام می گیرد. از جمله دستگاه های حساس در این زمینه Star Fax 2100 می باشد که در این بخش نصب و راه اندازی گردیده است و از کیت های اروپایی و روز دنیا استفاده می گردد.
 • بخش سرولوژی: در این بخش تست های التهابی، روماتیسمی و … با استفاده از کیت های استاندارد انجام می گیرد. ( پاراکلینیک )
 • بخش بیوشیمی: از مهم ترین بخش های آزمایشگاه می باشد که با استفاده از کیت های مدرن تست های تخصصی این بخش با دقت بالا و با روش مرجع انجام می گیرد.
 • بخش میکروب شناسی در این بخش نیز به صورت فعال آزمایشات مربوط به میکروب شناسی و قارچ شناسی انجام می شود و با استفاده از محیط های کشت کاملا استریل در تشخیص نوع میکروب ها عمل کرده و آنتی بیوگرام های مورد نیاز بیمار را انتخاب می نماید.
 • بخش استریل: این بخش به شکل کاملا مجهز با استفاده از دستگاه های فور و اتوکلاو، وسایلی که نیاز به استریل و گندزدایی دارد را به صورت کاملا بهداشتی شستشو و سپس استریل می نماید.

تصویر برداری:

 • رادیولوژی :
  خدمات این بخش شامل گرافی تخصصی رنگی مری ، معده و اثنی عشر ، گرافی اندام ( تهتانی ، فوقانی )
 • سونوگرافی :

۱- تصویربرداری از رحم؛ تشخیص بارداری (بررسی NT غربالگری و آناتومی تشخیصی)

۲- تصویر برداری از شکم و احشاء داخلی ( کبد- کیسه صفرا- طحال- پانکراس)، آپاندیس، ناف، نسج نرم و پوست

۳- تصویربرداری از کلیه، مثانه و مجاری ادراری- تیروئید- رفلکس معده نوزادان – پاراتیروئید- بیوفیزیکال و غیره

 • ماموگرافی :
 • پانورکس (OPG) :
  خدمات این بخش شامل گرافی کامل دندان و پری اپکال (گرافی تک دندان)

 

فیزیوتراپی:

این بخش جزء واحد های پاراکلینیک می باشد که خدمات توانبخشی در موارد زیر ارائه می نماید:

 • درمان درد های استخوانی- عضلانی
 • ستون فقرات و سیاتیک ( پاراکلینیک )
 • سکته مغزی و بیماری های اعصاب محیطی
 • شکستگی ها و جراحی های مفاصل
 • انحراف ستون فقرات، صافی کف پا و اختلالات زانو

برای توانبخشی در موارد فوق از تکنیک های ذیل استفاده می شود: ماساژ و تمرین درمانی، الکتروتراپی، حرکات اصلاحی، گرما و سرما درمانی، لیزر درمانی، معاینه و مشاوره.

ساعت کار این بخش از شنبه تا پنج شنبه از ساعت ۸ الی ۱۲ و عصر ها از ساعت ۱۴/۳۰ الی ۱۸ می باشد.

 

ارتوپدی فنی:

مرکز ارتوپدی فنی حضرت علی (ع)

دراين بخش به بيماران و معلولين عزيزي كه به وسايل كمكي نياز دارند یاری رسانده می شود. در افراد مبتلا به بيماري هاي استخواني (مثل شكستگي ها و كوتاهي هاي استخواني)، بيماري هاي عضلاني (مثل ديستروفي عضلاني)، فلج اندام ها (مثل پوليوميليت)، فلج مغزي، قطع اعضا، آرتروز زانو، آرتريت روماتوئيد، تغيير شكل هاي ستون فقرات (مثل اسكوليوز) و تصادفات و بطور كلي موارد بعد از اعمال جراحي هاي ارتوپدي و ستون فقرات براي كسب نتيجه بهتر، از وسايل كمكي و ارتزهاي تخصصي استفاده مي شود. همچنين ساخت كليه ارتزهاي اندام هاي تحتاني، اندام فوقاني و ستون فقرات، كفي طبي و ساخت پروتزهاي اندام فوقاني و تحتاني، (مايوالكتريك و مكانيكی)، كرست هاي كمري و ارتزهاي تخصصي بدشكلي هاي اندام در اطفال (مثل پاچنبري)، از جمله فعاليت هاي اين بخش مي باشد .

خدمات این واحد عبارتست از: (

پاراکلینیک

)

 • ارائه ی انواع وسائل ارتوپدی: کفش، کفی و صندل طبی
 • قالب گیری از پا
 • معاینه­ی رایگان اطفال و بزرگسالان از نظر صافی کف پا، پا پرانتزی، پا ضربدری، مشکلات اسکلتال ستون فقرات توسط کارشناس ارتوپدی فنی
 • درمان قطعی خارپاشنه؛ پلانتار فاشیاتیس با قالب گیری و ساخت کفی طبی و صندل طبی
 • اسکن کف پا برای بررسی مشکلات کف پا

ساعت کاری این واحد روزهای زوج ۱۴ الی ۱۸ و سه شنبه ها ۱۸ الی ۲۰ می باشد.

کفش طبی چیست؟

اصطلاحا کفش طبی به کفشی گفته می شود که در کارگاهی خاص، با تجویز پزشک و زیر نظر مهندسین ارتوپدی فنی ساخته شود. بیمارانی هستند که به دلیل مشکلاتی از قبیل قطع عضو در ناحیه پا و یا قسمتی از پنجه و دیگر بیماری ها دچار دفورمیتی و ناهنجاری شده اند که استفاده این افراد از کفش طبی و کفی های مخصوص می تواند، کمک قابل توجهی را به این عزیزان بکند. و اما کفش هایی که در بازار و مغازه های کفش فروشی موجود است و گاهی برای فروش بیشتر، نام کفش طبی روی آن ها می گذارند که ممکن است واقعیت نداشته باشد. بعضی از کفش ها که جدیدا در بازار یافت می شوند که به آن ها نیز کفش طبی گفته می شود، این کفش ها گرچه طبی نیستند ولی ساختار طبیعی پای سالم را رعایت کرده اند. این کفش ها فقط برای افراد سالم خوب هستند نه برای کسانی که با مشکلات و دمفورمیتی های شدید مواجهند.

کفی طبی چگونه ساخته می شود؟

امروزه در بسیاری از مراکز توانبخشی و کلینیک های ارتوپدی فنی، با معاینه بالینی و لمس کف پا، مشاهده چگونگی راه رفتن و بر اساس تجربیات متخصص، کفی طبی برای افراد تهیه می شود.

کاربرد کفش ها و کفی های طبی در دفورمیتی ها

دفورمیتی ( بدشکلی) در ناحیه پا در اثر حوادث و بیماری ها عارض می شود و بیماران را با مشکلات زیادی در راه رفتن و زندگی روزمره دچار می کند حتی در کودکان و نوجوانان استفاده از این نوع کفش ها به اصلاح و درمان آنان می انجامد.

سن مناسب برای تهیه كفش های طبی

از سنین خردسالی باید پای كودك را با كفشی مناسب آشنا كرد تا او اولین گام هایش را درست بردارد. پای كودك گوشتی است، او نیاز به كفشی دارد كه پاشنه اش سفت و ساق دار باشد تا مچ پایش را بگیرد. بدین طریق كودك موقع راه رفتن محكم قدم برمی دارد. از نظر پزشكان متخصص استفاده از كفی طبی در افرادی كه تغییر شكل آن ها هنوز به صورت ثابت درنیامده است، مفید است. یعنی در كودكان با استفاده از كفی طبی می توان صافی كف پا، پای طاقدیسی، انحراف پاشنه و انحراف زانوها به طرفین را اصلاح كرد. در سنین بالاتر نیز كفی اثر نگهدارنده دارد.

برهمین اساس، افراد نیازمند به استفاده از كفی های طبی شامل موارد زیر می شوند:

 • افراد دارای ناهنجاری های متحرك، برای اصلاح (صافی كف پا در كودكان).
 • افراد دارای ناهنجاری های ثابت برای كاهش درد و توزیع فشار.
 • افراد دارای پاهای دردناك برای كاهش درد (خار پاشنه و التهاب كیسه زلالی زیرپاشنه).
 • برای جلوگیری از تغییر شكل پا. اگر این كفی ها برای كودكان در سنین ۷ تا ۱۲ سال كه كف پای آن ها درحال شكل گیری است، مورد استفاده قرار گیرد حاصل آن برخورداری از كف پایی استاندارد تا آخر عمر است. به علاوه این كفی ها درباره زنان باردار كه در یك دوره ۶ ماهه با اضافه وزن تحمیلی روبه رو هستند، توصیه می شود.

بریس های اسکولیوز

درمان توسط بریس:

باید توجه داشت که بریس باعث صاف شدن ستون فقرات نمی شود و فقط باعٍث جلوگیری از افزایش اسکولیوز در طول دوران رشد می گردد. با این حال استفاده از بریس در توقف پیشرفت اسکولیوز در درصد بالایی از نوجوانان که رشد اسکلتی آنان تمام نشده است مؤثر است و نقش مهمی دارد .

جهت موفقیت درمان با بریس (درمان ارتوزی ) عوامل زیر مؤثر است :

 1. تشخیص زودرس اسکولیوز قبل از پایان رشد
 2. اسکولیوز خفیف یا متوسط باشد
 3. معاینه منظم توسط متخصص ارتوپد
 4. بریس بخوبی ساخته و بطور منظم بر روی بدن بیمار تنظیم گردد و در صورت رشد بیمار به موقع جایگزین گردد
 5. حفظ فعالیت های روزانه و تمرینات و ورزش های توصیه شده توسط پزشک

بریس های اسکولیوز :

همانطور که دربالا ذکر شد هدف درمان ارتوزی در اسکولیوز جلوگیری از پیشرفت بیماری است. بیمار در ابتدای استفاده از بریس ممکن است احساس خوبی نداشته باشند ولی تدریجاٌ به آن عادت می کند و می تواند با بریس اکثر فعالیت های روزمره خود را انجام دهد. بریس ها جهت اصلاح اسکولیوز عموماٌ از سیستمی موسوم به سه نقطه فشار استفاده می کنند به شکلی که یک فشار برروی رأس انحنا و دو فشار در سمت مقابل در بالا و پائین انحنا قوس را در جهت صاف شدن هدایت می کند. بهترین روش برای ساخت یک بریس اسکولیوز تهیه یک قالب گچی از بدن بیمار و اصلاح قالب و طراحی بریس بر روی آن می باشد.

بریس میلواکی Milwaukee Brace

شاخص ترین و پرطرفدارترین بریس اسکولیوز نزد پزشکان می باشد که از یک بسکت لگنی در پائین و یک رینگ گردنی در بالا که بوسیله سه بار آلومینیومی قابل تنظیم (یکی در جلو و دوعدد در عقب) به هم متصل می شوند، تشکیل شده است. بسکت لگنی بعنوان پایه بریس عمل کرده و باید بخوبی روی لگن فیکس شود همچنین براساس نوع اسکولیوز پدهایی روی آن نصب می شود مانند پد سینه ای و پد شانه ای این بریس با تمام مزیت هایی که دارد نزد بیماران از اقبال خوبی برخوردار نیست.